Køge Skakklub fylder 70 år

  • Post author:
  • Post category:Ikke-kategoriseret

Køge Skakklub fylder 70 år her i 2017. Det fejrer klubben med en lang række arrangementer i løbet af året. Finn Stuhr skriver til skak.dk: 

 

20. januar for 70 år siden samledes nogle gode Køgeborgere for at etablere en skakklub. Klubben skulle formodentlig være et alternativ til den etablerede Arbejderskakklub i byen. I hvert fald var formanden for arbejderskakklubben tilstede ved mødet og anerkendte initiativet. Ugen efter den 27. januar blev der så afholdt en stiftende generalforsamling og Køge Skakklub var en realitet.

 

70 år efter festligholder skakklubben denne hændelse. Lørdag den 28. januar afholdt klubben en lille reception for klubbens medlemmer og klubbens venner med en efterfølgende simultanmatch med klubbens 1.- holdspiller stormester Eduardas Rozentalis fra Litauen. Rozentalis var ubesejret og vandt ikke overraskende 12-2 i simultanen, men måtte afgive 4 remiser til Henrik Mølvig, Hans Dahl Pedersen, Henrik Dahl Pedersen og Kasper Henriksen. 5 modige juniorer stillede op mod stormesteren og fik et minde for livet. 

 

 

GM Eduardas Rozentalis spillede simultan ved jubilæumsarrangementet. Foto: Finn Stuhr

 

 

Formand Erik Carlsen skærer kagen for ved arrangementet lørdag. Foto: Finn Stuhr

 

 

Den flotte jubilæumskage. Foto: Finn Stuhr

 

Klubben har valgt at fejre jubilæumsåret med flere arrangementer i løbet af året:

 

Den 12. februar afholdes til ære for klubbens afdøde æresmedlem IM Ole Jakobsen, som i mange år har været blandt landets største turneringsspillere, hurtigturneringen OLE JAKOBSENS MEMORIAL. Se mere HER 

 

Den 28. – 30. april og den 5. – 7. maj afvikles en international GM-turnering, der deles op i en invitationsturnering og to åbne weekend-turneringer. Se mere HER

 

I efterårsferien afvikles der en jubilæumsfestival, der ligeledes er en invitationsturnering og en åben turnering. Se mere HER

 

Køge Skakklub oplever nok det største aktiv i klubbens historie med skakskoleprojektet og eliteprojektet, der er to store succeser og lige om hjørnet kommer et spændende akademiprojekt.

 

Link til Køge Skakklubs HJEMMESIDE og på FACEBOOK