64 spillere til Nytårsskak hos Øbro

  • Post author:
  • Post category:Ikke-kategoriseret

persson hector

Skakforeningen Øbro får klubbens lokaler fyldt godt op mellem jul og nytår til klubbens allerede traditionsrige open.

 

Samtidig er afstemningen om årets danske skakspiller i gang. På skak.dk vil vi ikke risikere beskyldninger om at påvirke afstemningen, og bringer derfor et foto fra skakligaen med to spillere, der i hvert fald ikke kan vinde titlen: De svenske stormestre Hillarp-Persson og Hector. Sidstnævnte er med i Øbro. 

 

I år har den københavnske nytårsturnering med navnet CXU Nytår 2015 deltagelse af 65 spillere. Der var plads til 70 og Øbro har måtte melde udsolgt for længe siden og endda oprettet venteliste, men det er altså endt med 64 til start.

 

Søndag den 27. december klokken 13 indledes den første af de syv runder i kælderlokalerne på Østerbro i København, og det sidste skakur standses onsdag den 30. december ud på aftenen. Dobbeltrunde 27., 28. og 30. december 13-18 og 19-00. Den 29.december spilles kl. 19-00.

 

 

http://liveskak.dk/2015/cxu-nytaar/