Årets sidste runde i Divisionsturneringen blev spillet i søndags, og med den sidste udskudte Skakliga-kamp mellem Nørresundby og Jetsmark er der nu afviklet tre kampe i alle divisioner.
Weekendens resultater:
Skakligaen:
Nørresundby – Jetsmark 3 – 5
Stillingen:
K V U T BP MP
1 Helsinge 3 2 1 0 15.0 5
2 K 41 3 2 0 1 14.5 4
3 Skolerne 3 2 0 1 14.0 4
4 Brønshøj 3 2 0 1 14.0 4
5 Aalborg 3 2 0 1 12.5 4
6 Nordkalotten 3 1 1 1 11.5 3
7 Helsingør 3 0 2 1 11.5 2
8 SK 1968 3 0 2 1 11.0 2
——————————————-
9 Jetsmark 3 1 0 2 10.0 2
10 Nørresundby 3 0 0 3 6.0 0
1. division, gruppe 1:
Hillerød – Farum 4 – 4
Tåstrup – Odysseus 5 – 3
K.S. – Frederiksberg 5½ – 2½
Sydøstfyn – BMS Skak 3 – 5
Stillingen:
K V U T BP MP
1 BMS Skak 3 2 1 0 14.0 5
——————————————-
K.S. 3 2 1 0 14.0 5
3 Sydøstfyn 3 2 0 1 13.0 4
4 Hillerød 3 1 1 1 12.0 3
Farum 3 1 1 1 12.0 3
6 Tåstrup 3 1 0 2 10.5 2
——————————————-
7 Frederiksberg 3 1 0 2 10.0 2
8 Odysseus 3 0 0 3 9.5 0
1. division, gruppe 2:
Viby – Læseforeningen 4½ – 3½
Silkeborg – SK 1968 II 4 – 4
Ribe – Nordre 1 – 7
Skolerne II – Århus ½ – 7½
Stillingen:
K V U T BP MP
1 Nordre 3 3 0 0 17.0 6
——————————————-
2 Århus 3 2 0 1 16.5 4
3 SK 1968 II 3 1 1 1 13.0 3
4 Læseforeningen 3 1 1 1 12.5 3
5 Viby 3 1 0 2 11.0 2
6 Silkeborg 3 1 1 1 10.5 3
——————————————-
7 Ribe 3 1 1 1 9.5 3
8 Skolerne II 3 0 0 3 6.0 0
2. division, gruppe 1:
AS 04 – Allerød 2 – 6
Helsinge II – K41 II 2 – 6
Amager – Øbro 1½ – 6½
Stillingen:
K V U T BP MP
1 K 41 II 3 3 0 0 17.0 6
——————————————-
2 Øbro 3 2 0 1 15.0 4
3 Allerød 3 2 1 0 14.0 5
4 AS 04 3 1 2 0 13.0 4
5 Lyngby/Virum 3 2 0 1 12.0 4
6 Bornholm 3 0 1 2 10.5 1
——————————————-
7 Helsinge II 3 0 0 3 8.5 0
8 Amager 3 0 0 3 6.0 0
2. division, gruppe 2:
Roskilde – Dianalund 4½ – 3½
Ringsted – Frem 4½ – 3½
Tølløse – Evans 2 – 6
Næstved – Nr. Åby Junior 7 – 1
Stillingen:
K V U T BP MP
1 Frem 3 2 0 1 17.0 4
——————————————-
2 Næstved 3 2 1 0 15.5 5
3 Evans 3 2 1 0 14.5 5
4 Ringsted 3 2 1 0 13.0 5
5 Dianalund 3 0 2 1 11.5 2
——————————————-
Roskilde 3 1 0 2 11.5 2
7 Tølløse 3 0 1 2 7.5 1
8 Nr. Åby Junior 3 0 0 3 5.5 0
2. division, gruppe 3:
Herning – Aabenraa 7 – 1
Bov – Esbjerg 3 – 5
Springeren – Centrum 2½ – 5½
Herning II – Haderslev 2 – 6
Stillingen:
K V U T BP MP
1 Herning 3 2 1 0 16.5 5
——————————————-
2 Centrum 3 2 1 0 15.5 5
Haderslev 3 2 1 0 15.5 5
4 Esbjerg 3 1 2 0 13.0 4
5 Springeren 3 1 1 1 12.0 3
6 Bov 3 1 0 2 11.5 2
——————————————-
7 Herning II 3 0 0 3 6.5 0
8 Aabenraa 3 0 0 3 5.5 0
2. division, gruppe 4:
Viborg – Aalborg II 3½ – 4½
Randers – Nordre II 4 – 4
Aalborg III – Kjellerup 2 – 6
Nørresundby II – SK 1968 III 1½ – 6½
Stillingen:
K V U T BP MP
1 Kjellerup 3 3 0 0 16.5 6
——————————————-
2 Aalborg II 3 2 0 1 14.0 4
3 Viborg 3 2 0 1 13.5 4
4 SK 1968 III 3 1 1 1 13.0 3
5 Nordre II 3 1 2 0 12.5 4
6 Randers 3 1 1 1 11.5 3
——————————————-
7 Nørresundby II 3 0 0 3 8.5 0
8 Aalborg III 3 0 0 3 6.5 0