You are currently viewing Jubilæumsår i Køge Skakklub

Jubilæumsår i Køge Skakklub

Også jubilæumsåret 2022 bliver fuldt af aktiviteter i Køge Skakklub. Klubbens formand, Finn Stuhr, har sendt følgende til skak.dk:

Køge Skakklubs 75-års jubilæums 2022
Køge Skakklub har den 27. januar 2022 i sin nuværende organisation eksisteret i 75 år. Skakklubben er dog nævnt tilbage i 1922-23 i skakblade fra dengang, så måske det skulle have været 100 år. Klubben er nævn med navn med mellemrum i skakbladene til engang i starten af 30erne. En større søgning i lokalblade er dog nødvendig for at få lidt flere detaljer om klubbens eksistens.

Det er spændende historie og vi vil nu have fokus på jubilæumsåret, der bliver helt unikt.

Køge Skakklub inviterer til alle de sædvanlige turneringer, der starter allerede i denne måned med det åbne klubmesterskab.

Alle turneringerne bliver delt ind i ratinggrupperne U1600, 1600-1999. 2000 – 2399 og over 2400.

Er man i disse ratinggrupper ved tilmeldingen til den første turnering, vil man som bedste spiller i gruppen kvalificere sig til en finale match i sensommeren 2022.

Her vil vinderne spille en match over 2 partier i klassisk skak, hurtigskak og lynskak. Der spilles til bedst af 6 point. Ved ligestilling spilles lynskak til der er fundet en vinder. Der vil være 8 finalister i hver gruppe, og vinderen af den enkelte match går videre til semifinale og vinderne her går vider til finalematch Der er pæne pengepræmier.

Finalevinderen af den øverst ratinggruppe (+2400) spiller en match mod Danmarks stærkeste aktive spiller GM Jesper Søndergaard Thybo (fotoet øverst i artiklen), i en match som ovennævnte. Her er der ligeledes store præmier at spille om.

Finalevinderne i de øvrige grupper kvalificerer sig til at spille simultan mod GM Jesper Søndergaard Thybo,
så der bliver nok af udfordringer til de danske skakspillere.

Jubilæumsårets program ser således ud:
Køge Åbne Klubturnering med start 26. oktober 2021
Jubilæumsreception 27. januar kl. 17:00
Simultanmatch med GM Jesper Søndergaard Thybo 27. januar kl. 19:00
Køge Forårsturnering med start 15. februar 2022
Køge Forsommer med start 10. maj 2022
Køge Weekend EMT 20.-22. maj 2022
Køge Lang Weekend med start 6. juli 2022

Finalematchene er ikke helt fastsat, men vil blive afviklet i juli/august på Gjorslev Gods.

Med venlig hilsen

Finn Stuhr